Menu

Unity3D ve C#

A Game Developer's Notebook

Linkedin

Super UI – Creating Enums According To Project

In SuperUI, enums can be created according to your project. For example, you need main, characters and market menus in your project. Then you create main, characters and market menu enums using with SuperUI EnumCreator editor. Let’s see how we can do this.

(more…)

Super UI – Introduction

Hi everyone! I have started an open source project, Super UI. I want to share the purpose of the project with you.

Purpose of the project :

  • Writing reusable UI code in Unity3d.
  • Making a booster UI package for future projects.
  • Sharing advanced UI practices with the community.

You can find the source code here.

Setup Project Folders

Every time you started a new Unity project, you create your project folders to be well organized. Creating files manually at the start of the project every time is a time killer for us. So let’s fight against the time killer together!

(more…)

Visual Studio’da Metod Yaratma

Unity’de yazarken, OnTriggerEnter gibi Unity’ye ait özel fonksiyonları hatırlamakta zorlanıyor musunuz? O zaman buraya kulak verin! Size güzel bir tiyo vereceğim.

(more…)

DateTime Serialisation and Deserialisation in C# & Newtonsoft

Set your Json Serializer Settings :

Serialize the DateTime data:

Deserialize the DateTime data:

FP vs. OO

Robert C. Martin’in Functional Programming mi, Object Oriented Programming mi sorusuna iyimser ve birleştirici bir yaklaşım sunduğu bu makalesini tavsiye ediyorum. Ben yalnızca okurken altını çizdiğim yerleri sizinle paylaşacağım.

(more…)

Oyunlarda Arkadan Bıçaklama (Backstabbing)

NpcA’nın NpcB’yi sırtından bıçaklamak için arkadan yanaştığı ve NpcB’nin bu durumu fark etmediği senaryoyu en basit haliyle gerçekleyelim.

(more…)

Nedir Bu Yazılım Tasarımı?

Hepimiz olabildiğince esnek, olabildiğince yeniden kullanılabilir ve olabildiğince iyi tasarlanmış kodlar yazmak istiyoruz. Zaten, iyi kodun tanımı da bu değil mi? Peki nedir bu yazılım tasarımı? Bu sorunun cevabını ararken, beni iyi yönde etkileyen, ufkumu açan bir makale buldum;”Jack W. Reeves : What is Software Design“.

(more…)

Nullable

Item nesnelerini tuttuğunuz bir liste düşünün. Item nesnelerinizde de string name ve int price değişkenleri tanımlı. Fiyatı belli olmayan Item’larınızın price değişkenlerine ne atardınız? Bu price değerinin atanmış olup olmadığını daha sonra nasıl kontrol ederdiniz?

(more…)

Bir Nesnenin Varsayılan Animasyon Klibini Oynatma

Senaryo: Üzerinde Animation komponenti bulunduran bir nesnenin varsayılan animasyonunun önce ileri yönde, ileri yönde oynatılma bittikten sonra da geriye doğru oynatalım.

(more…)