Minimum Viable Game

Oyununuzu Soft Launch’a Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

Soft Launch’lar, oyunların geleceğinin tahin edildiği önemli kilometre taşlarıdır. Oyununuzu soft launch’a alır ve koltuğunuza yaslanıp metrikleri incelersiniz. Eğer oyun metrikler baz alındığında kriterlerinizi geçmişse, oyunu yaşatırsınız. Yok, metrikler oyun hakkında hiç de iyi şeyler söylemiyorsa, oyununuzu öldürürsünüz.

Peki, soft launch’a çıkmadan önce kendinize sormanız gerekenler neler?

  1. Soft Launch’ta ölçmek istediğimiz metrikler ve başarı kriterlerimiz neler?
  2. Oyunu deneyimleyecek ilk kullanıcı para harcayabiliyor mu?
  3. Oyunu deneyimleyecek ilk kullanıcı geri bildirimde bulunabiliyor mu?
  4. Ürüne MVP(Minimum Viable Product) diyebilmemiz için ürün sadece çekirdek özelliklere sahip olmalı. Peki bize göre çekirdek özellikler neler?
  5. Ürün olabildiğince yalın mı?
  6. Oyuncu MVP olarak tanımlayacağımız bu üründe, core mekanikleri deneyimleyip, onları çekici yahut bağlayıcı buluyor mu?
  7. MVP’de sadece gerekli feature’lar olmalı. Biz ürünümüzde sadece gerekli featureları mı ekledik? Gerekli feature’lar bize göre neler?
  8. Oyuncu core mekaniği eğlenceli buluyor mu?
  9. Oyun mekaniklerini kolayca öğreniyor mu?
  10. İlk oyuncular geldiğinde ne olacak? Bununla ilgili bir senaryomuz var mı? Bu senaryonun tutarlılığını denetleyecek metrikleri ölçebiliyor muyuz?

Bu sorulara verilecek cevaplar ekipten ekibe, amaçtan amaca değişebilir. Ancak şu kesin ki, soft launch’a çıkmadan önce bu soruları enine boyuna düşünüp, yanıtlamak zorundayız.